POPRVÉ DO MATEŘSKÉ ŠKOLY
Tihle kluci a holčičky jsou vlastně ještě docela malí, sotva přestali být batolaty. Tři svíčky narozeninového dortu sfoukli teprve nedávno, a mámu, její vlídná slova a ruce ochotné se vším pomoci, pořád moc potřebují. Nástup do mateřské školy je pro ně velký den, a to nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Někdy bývá dokonce nástup do mateřské školy pro rodiče těžší než pro jejich děti. Aby byl pro vás co nejsnazší, připravte se na něj! Povídejte si spolu o školce, o všem co tady děti čeká. Aby se těšily na nové kamarády a hračky, ale také pohádky, divadlo a hry. Zajděte spolu nakoupit potřebné věci (bačkůrky, holínky, pláštěnku apod.). Přijďte se podívat k nám na zahradu, aby si nastupující předškoláček zvykal na nové prostředí, aby pro něho při nástupu už nebylo cizí, na paní učitelky i na chování dětí. Některé citlivější děti nejsou zvyklé na některé hlučnější projevy přátelství a radosti v kolektivu dětí. Ale i proto do školky chodí, aby si postupně zvykaly na různorodé chování svých vrstevníků, protože každé dítě je jiné a ve stejných situacích reaguje jinak a tím se děti vzájemně připravují na svůj budoucí život.
Doposud bylo vaše dítě zvyklé, že vše dění okolo něho se přizpůsobuje jeho potřebám, že ráno spí tak dlouho, jak potřebuje, jí, odpočívá a hraje si tak, jak mu to vyhovuje, a hlavně je tam vždy maminka, která se vším pomůže, nebo dokonce za něho udělá, stará se pouze o něho, maximálně ještě o jednoho až dva další sourozence. A tady je najednou dvacet dětí a jenom jedna paní učitelka a všechny děti si přejí, aby se denní režim přizpůsobil jejich potřebám a zvykům, což samozřejmě při takovém počtu dětí není možné. Proto je pro vás nejlepší, když domácí režim přizpůsobíte alespoň trošku tomu ve školce. Například dětem pomozte zvyknout si na podobný jídelníček. Když ve školce dostávají k jídlu něco jiného než doma, je pro ně zvykání o to těžší a někdy bývají kvůli tomu celý den hladové. I když po obědě nespí, dávejte je alespoň na chvilku odpočinout a hlavně je veďte k co největší samostatnosti, aby nebyly tolik závislé na pomoci paní učitelek. Vaše děti dokážou zvládnout samy víc, než si myslíte.
Poprvé do školy. Nevadí, že zatím jen do mateřské, stejně je to slavnostní chvíle. Někdo jde statečně, jiný se strachem a pláčem, ale většinou se těší. Přesto, když se mají najednou odloučit od maminky, se kterou byly skoro celý svůj tříletý život… Co teď? Hlavně maminky zadržte vlastní slzy, rozlučte se, rychle poslední pusu ještě před dveřmi třídy a do třídy vstupujte už rozloučeni, neprodlužujte to a honem zavřít dveře. Čím kratší loučení, tím lépe pro všechny. Děti se časem uklidní, vždyť je kolem nich tolik lákavých hraček. Nerozhodné postávání u dveří jim nepomůže. Pokud děti ranní loučení s maminkou těžko snášejí, je dobré, pokud je zpočátku, než si zvyknou, vodí ráno někdo jiný z rodiny (tatínek, babička, dědeček, ...). U nejmenších dětí by počáteční adaptace ve školce měla probíhat postupně a pozvolna. První dny by měly chodit jen na dvě hodiny a postupně podle potřeb dítěte čas prodlužovat. Spaní ve školce je pro dítě vhodné, až když má počáteční adaptaci plně zvládnutou bez slziček a stýskání. Proto na první týdny ve školce zapojte všechny členy rodiny, kteří mohou dítě vyzvedávat přes den podle jeho potřeb. Zvláště maminky na mateřské dovolené se musí připravit na to, že tříleté děti nerozumí tomu, proč mají být ve školce, když jejich maminka je s bratříčkem nebo sestřičkou doma.
Dvacet capartů, nebo také čtyřicet párů bot na šněrování, kšandy s přezkami, plno knoflíků, prstové rukavičky, u kterých prstíky ne a ne vlézt do správného domečku, a k tomu jedna dvě učitelky. Ti tříletí si většinou ještě neumějí zavázat boty, proč jim tedy raději nekoupit nazouvací nebo se suchým zipem, které snadněji obují, a palčáčky. Místo šlí dát kalhoty do pasu na gumu. A určitě bačkůrky, které si umí sami nazout (bez složitých přezek). Protože jinak budou stále závislí na pomoci paní učitelky a stále čekat až na ně přijde řada. Jen si představte chumel dětí, kterým je třeba pomáhat při oblékání na vycházku, po spaní, po použití záchodu. A samozřejmě také při jídle. Některé děti jsou z domova zvyklé na krmení. Tak i ve školce čekají, až je nakrmíme. Ale než obejdeme všechny děti, je jídlo studené. Maminky by je měly naučit samostatně se najíst. Tříleté děti by si také měly umět navléknout triko přes hlavu, obléknout kalhoty i ponožky, poznat, na kterou nohu jaká bota patří. Děti jsou na sebe velmi pyšné, když něco dokážou zvládnout samy bez naší pomoci, a více věří samy sobě a svým schopnostem. A taky nám pak zbývá více času na hraní a běhání venku.
První školní den v mateřské škole se blíží. Jaký bude? To záleží i na vás, na rodičích. Budete-li na něj ode dneška své děti připravovat, věříme, že se vašim dětem bude v mateřské škole líbit.